W czwartek, 14.12, na auli WSTI odbyły się warsztaty pt. „Przygotowanie do druku”.
Wiedzę studentów poszerzył Aleksander Tlatlik z DuoColor, który poprowadził całe wydarzenie. Warsztaty zaczęły się od omówienia parametrów przygotowania do druku. Ważną kwestią okazało się odpowiednie dobranie profilu kolorystycznego, spadów i rozdzielczości.
Podczas warsztatów studenci mieli okazję do pracy praktycznej, by od razu utrwalać zdobytą wiedzę. W tej części pomocą w zweryfikowaniu czy projekt nadaje się do druku, był program Adobe Acrobat.Uczestnicy warsztatów testowali jego opcje, przydatne w procesie drukowania.
Kolejną sekcję wydarzenia poprowadził drugi gość, czyli Jakub Buczek z firmy IGEPA, zajmujący się dystrybucją papieru. W swoim wykładzie prześledził drogę papieru od tartaku po wizytówkę. Omówił też ważne pojęcia związane z tematem druku w tym np. szerokość grzbietu książki, na który wpływ ma m.in. wybrana gramatura papieru. Studenci nauczyli się też rozpoznawać różne rodzaje papieru i ich najlepsze zastosowania. Dalej głos zabrała towarzysząca poprzednim prowadzącym specjalistka od papieru ozdobnego. Studenci przejrzeli różne próbki papierów, które mogli ze sobą porównać, poznać zastosowania i najciekawsze sposoby użycia. Furorę wśród słuchaczy zrobił niezniszczalny papier Synaps OM oraz kartki świąteczne wykonane z prezentowanych papierów.
Na końcu omówione zostały techniki druku i ich wpływ na finalny projekt. Studenci poznali różnice w najbardziej popularnych metodach druku w tym druku offsetowym, cyfrowym czy solwetowym. Scharakteryzowali, który rodzaj będzie odpowiedni do danego projektu i nakładu. Na zakończenie nasi goście odpowiedzieli na pytania, zadawane przez słuchaczy.
To były naprawdę intensywne 3 godziny, które dopełniły i rozszerzyły wiedzę naszych grafików. Serdecznie dziękujemy prowadzącym warsztaty i czekamy na kolejne, wspólne wydarzenia.