Uczelnia
Dla kandydata
Dla studenta
Kontakt
Zajęcia prowadzone w ramach kursu „CCNA Routing&Switching” z założenia mają przygotowywać do egzaminu certyfikacyjnego, zwanego egzaminem certyfikującym CCNA (Cisco Certified Network Associate).
Pierwsze istotne pytania jakie się pojawiają każdemu kto usłyszał o certyfikatach IT to:
Żeby odpowiedzieć na te pytania, należałoby zastanowić się nad tym, skąd wogóle się wziął pomysł certyfikatów.
Pomysł ceryfikatów wziął się z prostego problemu. Pracodawca chcący przyjąć do pracy specjalistę IT ma najczęściej jeden dość istotny problem: skąd ma wiedzieć, że ten ktoś jest faktycznie specjalistą i posiada odpowiednią fachową wiedzę? Ciężko mu to ocenić, gdyż zrobić to może tylko dobry fachowiec.
Rynek pracy wskazał więc potrzebę utworzenia czegoś co pozwoliłoby na rozwiązanie powyższego problemu zmierzenia poziomu wiedzy osoby aplikującej o pracę, i tym stały się właśnie certyfikaty IT.
Pojawia się też kolejne dobre pytanie, dlaczego akurat certyfikaty IT uzyskały takie znaczenie? Jest to przecież tylko dokument jak wiele innych.
Żeby z kolei odpowiedzieć na powyższe pytanie, należałoby dojść do tego, jak wygląda możliwość uzyskania certyfikatu IT. Aby móc uzyskać certyfikat IT należy najpierw zdać w specjalnym ośrodku egzaminacyjnym, odpowiedni dla danej technologii egzamin certyfikujący.
Egzamin tenże wygląda mniej więcej w taki sposób, że przed wejściem na salę egzaminacyjną należy zostawić torbę, portfel, telefon komórkowy, itp. w odpowiednim strzeżonym miejscu – nie ma więc możliwości niczego wnieść na salę, z czego można by „ściągać”. Po wejściu zostaje się w sali egzaminacyjnej, sam na sam z komputerem. Choć nie do końca sam, gdyż w sali jest również kamera nagrywająca egzamin (pilnująca, czy nie odbywa się „ściąganie”). Na biurku znajduje się jeszcze przygotowana przez ośrodek egzaminacyjny kartka i długopis do ewentualnnych notatek, oraz słownik języka angielskiego. Słownik jest przydatny z tego względu, iż egzaminy certyfikujące IT nie są dostępne w języku polskim, a tylko w kilku dostępnych – przede wszystkim w języku angielskim. I to jest też sprawa, którą dla pracodawców certyfikaty IT załatwiają: utarło sie w ofertach pracy ciekawe sformułowanie „język angielski na poziomie dokumentacji technicznej” – co jest istotne ze względu na fakt, że bardzo wiele informacji zawartych w ramach dokumentacji produktów IT, jest dostępne właśnie w języku angielskim – nieznajomość podstaw angielskiego umożliwiająca czytanie dokumentacji stanowi więc problem w codziennej pracy specjalisty IT. Osoba posiadająca certyfikat IT, którego uzyskanie było możliwe po zdaniu egzaminu w języku obcym, poświadcza też posługiwanie się w odpowiednim stopniu tymże językiem obcym.
Wracając jednak do kwestii wyglądu egzaminu, należy również wskazać, że sam egzamin nie jest prosty, a nawet można by powiedzieć trudny. Składa się zazwyczaj głównie z pytań jednokrotnego wyboru, jednakże pytań specjalistycznych, często podchwytliwie zbudowanych, na które aby odpowiedzieć, niezbędne jest opanowanie specjalistycznej wiedzy.
Dlatego też certyfikaty IT uzyskały takie uznanie na rynku pracy: ponieważ ich uzyskanie możliwe jest po zdaniu trudnego egzaminu, w języku obcym, nie mając możliwości ściągania na tymże egzaminie.
Pracodawcy oprócz tego, że certyfikat rozwiązuje im problem odpowiedzi na pytanie „czy dana osoba faktycznie się zna na wskazanych technologiach IT”, to również sam często potrzebuje aby jego pracownicy takowe certyfikaty posiadali, gdy startuje w różnego rodzaju przetargach – musi się tam sam wykazać, że posiada pracowników posiadających takowe właśnie wskazane certyfikaty IT.
Certyfikat CCNA to międzynarodowy dokument, wydawany przez firmę Cisco Systems, potwierdzający umiejętności zawodowe z zakresu projektowania, konfiguracji i zarządzania sieciami komputerowymi.
Certyfikat honorowany jest na całym świecie i potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems.
Certyfikat taki, szczególnie dla osób na początku kariery jest bardzo wartościową sprawą, gdyż ukazuje wysoki poziom wiedzy w danym zakresie, potwierdza również przynajmniej podstawową znajomość j. angielskiego, i ukazuje przejawy aktywności przyszłego pracownika. Dzięki certyfikatom nawet w swojej pierwszej pracy w życiu można zacząć już od wyższych zarobków, i można stawać w szranki z osobami wykazującymi się wieloletnim doświadczeniem.
Certyfikat CCNA jest ważny przez trzy lata (potem trzeba go odnowić, czyli należy zdać egzamin jeszcze raz, przy czym każdy inny zdany egzamin certyfikujący Cisco przedłuża automatycznie o 3 lata ważność poprzednio uzyskanych certyfikatów).
Zgodnie z założeniami firmy Cisco (podobnie zresztą jak innych firm takich jak Microsoft, Novell, itd.), Akademie CISCO nie realizują egzaminów certyfikacyjnych. Zadaniem Akademii CISCO jest wyłącznie kształcenie uczestników, w taki sposób, aby przygotować ich w stopniu pozwalającym na zdanie egzaminu certyfikacyjnego CCNA.
Egzaminy certyfikacyjne mogą się więc odbywać wyłącznie w ośrodku egzaminacyjnym, posiadającym autoryzację firmy Pearson VUE.
Adresy tego typu ośrodków egzaminacyjnych znajdują się na stronie firmy Pearson VUE (http://www.vue.com/vtclocator/).
Uczestnik Akademii CISCO jednakże również po pomyślnym zaliczeniu egzaminów końcowych realizowanych po każdym z 4 modułów CCNA, otrzymuje certyfikat potwierdzający nabytą więdzę i umięjętności (i uprawniający do nauki na kolejnym semestrze Akademii CISCO).
Należy jednak pamiętać, że certyfikat CCNA jest czymś innym niż certyfikaty ukończenia szkolenia – certyfikat CCNA można uzyskać tylko w wyniku zdanego egzaminu w zewnętrznym ośrodku egzaminacyjnym, i to certyfikat CCNA jest cenionym na rynku dokumentem.
Podstawowym egzaminem certyfikacyjnym na stopień CCNA jest obecnie egzamin CCNA 200-120 (wcześniej był to egzamin CCNA 640-802 – przewidzianego dla programu CCNA 4.0, egzamin ten można było zdawać do końca lipca 2013 r.). Jest to jeden egzamin, przeprowadzony w zewnętrznym ośrodku egzaminacyjnym, po zdaniu którego uzyskuje się certyfikat CCNA. Ustalona przez Cisco opłata za przystąpienie do egzaminu CCNA 200-120 stanowi równowartość 295 USD.
Egzaminy odbywają się przy komputerze i zawierają zarówno pytania teoretyczne (w postaci testu wielokrotnego wyboru) jak i część symulacyjną wymagającą wykonania pewnych czynności konfiguracyjnych na routerze lub przełączniku.
Egzamin trwa od 90 do 120 minut w zależności od ilości pytań (których jest 55-65).
Absolwenci Akademii Cisco, mogą pobrać specjalny voucher rabatowy uprawniający do zniżki w wysokości 58% (dotyczy to tylko pierwszego podejścia do egzaminu, i wysokość zniżki może zależeć od aktualnej polityki firmy Cisco).
Voucher, można uzyskać tylko w okresie trzech miesięcy od chwili zaliczenia egzaminu Final exam w pierwszej próbie na ocenę przynajmniej 75% i uzyskania statusu Pass (P).
Do opłaty podstawowej za egzamin (z rabatem lub bez) ośrodki egzaminacyjne doliczać mogą jeszcze tzw. opłatę manipulacyjną.